Jaki odtwarzacz strumieniowy sieciowy kupić?

0

Co to jest odtwarzacz strumieniowy i który najlepiej wybrać?

Odtwarzacze strumieniowe audio przez lata były udoskonalane, modernizowane i rozbudowywane. Dzięki rozwojowi technologii gabaryty sprzętu zostały zminimalizowane, a jakość odtwarzanego dźwięku wzrosła. Dzięki temu obecne odtwarzacze strumieniowe sieciowe audio oferują innowacyjne metody odtwarzania dźwięku przy rozszerzonej funkcjonalności.

Strumieniowe odtwarzanie muzyki to nowość, która na rynku jest od całkiem niedawna. Nowy segment urządzeń odtwarzających muzykę strumieniowo pozwala na zupełną swobodę podczas wyboru źródła dźwięku. Obsługiwane formaty to m.in. LAC, DSD, WAV, MP3.

Dzięki temu rozwiązaniu bez problemu możemy strumieniować muzykę z najpopularniejszych serwisów jak YouTube, Spotify, Rapsody, iTunes itd. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii ulubione utwory audio możemy również przesyłać strumieniowo ze smartfonów, domowych dysków, a nawet konsol do gier czy też telewizorów. Możliwości strumieniowego przesyłania dźwięku są praktycznie nieograniczone, a dzięki rozwojowi technologii, na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania.

Dobre odtwarzacze strumieniowe (sieciowe) charakteryzują się bezstratną kompresją plików audio. Urządzenia te pozwalają na odtwarzanie muzyki w najwyższej jakości. Jeszcze kilka lat temu uzyskanie takiej jakości dźwięku było praktycznie nieosiągalne. Wszystko to dzięki bezprzewodowemu przesłaniu dźwięku, bez zbędnych kabli czy potrzeby zgrywania muzyki na pendrive.

Odtwarzacze strumieniowe sieciowe nadal są nowością na Polskim rynku. Dla wielu ludzi największym ograniczeniem w kupnie odtwarzacza strumieniowego może być cena, bowiem ceny zaczynają się od tysiąca złotych, kończąc praktycznie na pięćdziesięciu tysiącach za jedno urządzenie. Oczywiście górna kwota dotyczy urządzeń skonstruowanych specjalnie dla melomanów i audiofilów.

Odtwarzacz strumieniowy – jak to działa?

Odtwarzacze strumieniowe sieciowe możemy podzielić na dwa typy: bezprzewodowe i przewodowe. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest jednak bezprzewodowy odtwarzacz strumieniowy wykorzystujący sieci Wi-Fi, Ethernet oraz fale radiowe.

Dużą zaletą odtwarzaczy strumieniowych jest szeroka obsługa formatów audio, gdzie znalazło się oczywiście miejsce na obsługę najpopularniejszych formatów jak FLAC i WAV, ALACC, AIFF, AICC oraz MP3. Kolejną dużą zaletą odtwarzacza jest możliwość parowania urządzeń mobilnych za pomocą Bluetooth.

Bezprzewodowe odtwarzacze strumieniowe wyposażone są najczęściej w dodatkowe, fizyczne złącza jak porty USB, złącz sieciowe czy dodatkowe wejścia przedwzmacniacza. Dodatkową funkcjonalnością jest obsługa wejść cyfrowych jak TOSLINK i koncentrycznych S/PDF. Jak widać do odtwarzacza strumieniowego możemy podłączyć praktycznie dowolny sprzęt domowy, za pomocą którego odtwarzać będziemy swoje ulubione utwory.

Technologia strumieniowego przesłania dźwięku nie polega na stałym przesyłaniu sygnału z serwera do odtwarzacza. Wszystko dzieje się za sprawą bufora, w którym przechowywane są pakiety danych, a szybkość ich pobierania zależy od prędkości łącza. Przy szybkim łączu muzyka odtwarzana jest bez opóźnień i przerw. Warto zatem zadbać nie tylko od dobry odtwarzacz muzyczny, ale także o prędkość łącza Internetowego.

Skąd wziął się pomysł na odtwarzacz strumieniowy?

Odtwarzacze strumieniowe (sieciowe) nie są ograniczane przez nośniki danych jak płyty CD/DVD czy też pojemność pamięci Flash. Muzyka odtwarzana strumieniowo nie musi być zatem kompresowana, czy też przycinana, co często powoduje utratę jakości. Odtwarzacze strumieniowe umożliwiają słuchanie muzyki w formatach Studio Master, czyli w jakości studyjnej.

Odtwarzacz strumieniowy – czy warto kupić?

Odtwarzacz strumieniowy Pioneer N-50A
Odtwarzacz strumieniowy Pioneer N-50A

To czy warto kupić odtwarzacz strumieniowy (sieciowy) zależy tylko i wyłącznie od preferencji użytkownika. Jeżeli satysfakcjonuje Cię jakość muzyki odtwarzanej ze smartfona, wbudowanych głośników w telewizorze, czy też głośników laptopowych to zakup odtwarzacza strumieniowego nie ma większego sensu.

Jeżeli jednak jesteś melomanem / aufiofilem i jakość odtwarzanego dźwięku ma dla Ciebie ogromne znaczenie, to zdecydowanie powinieneś uzupełnić swój zestaw muzyczny (a nawet kino domowe) o odtwarzacz strumieniowy. Jaki odtwarzacz strumieniowy wybrać?

Odtwarzacz strumieniowy sieciowy cechuje się wysoką funkcjonalnością i kompatybilnością z innymi urządzeniami, co sprawia, że jest to istny kombajn muzyczny. Dzięki temu domowa sieć audio zarządzana może być z poziomu smartfona, a jakość dźwięku będzie na najwyższym poziomie.

Cena odtwarzacza strumieniowego określa jego funkcjonalność. Im droższy odtwarzacz wybierzemy, tym więcej ciekawych opcji i rozwiązań możemy się spodziewać. Odtwarzacz strumieniowy do 2000 złotych umożliwi podłączenie każdego urządzenia dostępnego w domu jak konsoli, odtwarzacza Blue-ray, smartona czy też komputera. Bezstratna jakość dźwięku zachwyci Cię nie tylko podczas słuchania muzyki, ale także podczas seansów filmowych oraz rozgrywek w ulubione gry.

Odtwarzacz strumieniowy – Ranking 2019

Do grona najpopularniejszych producentów odtwarzaczy sieciowych możemy zaliczyć Yamaha, Marantz, Denon, Pioneer, Audiolab, Moon, Bluesound, Node, Teac, Rotel. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i profesjonalne odtwarzacze strumieniowe sieciowe. Nie wiesz jaki odtwarzacz strumieniowy – sieciowy kupić? Poniżej znajduje się aktualny ranking odtwarzaczy strumieniowych (sieciowych) wraz z opiniami, szczegółowymi parametrami technicznymi oraz ceną każdego urządzenia.

Najlepsze zapytania:

  • jaki dobry odtwarzacz strumieniowy
  • ranking odtwarzaczy strumieniowych audio
  • jaki odtwarzacz sieciowy
  • jaki odtwarzacz strumieniowy
  • odtwarzacz strumieniowy ranking 2019
4.7/5 - (8)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDyktafon na wykłady – który wybrać?
Następny artykułNajlepszy odtwarzacz MP3 do biegania

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here