Jaki kabel HDMI wybrać?

0
Kabel DVI VGA HDMI
Kabel DVI VGA HDMI

HDMI to nic innego jak skrót od High-Definition Multimedia Interface, czyli multimedialnego interfejsu, służącego do transmisji dźwięku i obrazu wysokiej rozdzielczości. Przewody HDMI wykorzystuje się do przesyłu cyfrowego obrazu HD oraz cyfrowego, nieskompresowanego dźwięku wysokiej jakości. Tego typu przewody wykorzystuje się przy podłączaniu telewizorów, odtwarzaczy Blu-ray, amplitunerów, soundbarów, projektorów i  wszystkich innych urządzeń obsługujących zarówno dźwięk, jak i obraz. Kupując nowoczesny sprzęt multimedialny musimy również zadbać o odpowiednie przewody. Kable HDMI różnią się od siebie nie tylko ilością przesyłanych we wiązce informacji, ale także jakością wykonania czy długością przewodu. Zatem jaki kabel HDMI kupić? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym poradniku.

Wybór odpowiedniego kabla HDMI

Wybierając kable HDMI w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, jakiego typu przewody wymagane są do podłączenia danego typu sprzętu. Kable mimo dużego podobieństwa często różnią się od siebie, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, jakie maksymalne rozdzielczości powinien obsługiwać przewód. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy odtwarzany przez nas obraz, będzie w rozdzielczości większej niż HD Ready, czyli Full HD lub 4K. Jeżeli zależny nam na obrazie dobrej jakości, zdecydowanie powinniśmy odpuścić sobie kable HDMI dostępne w marketach.

Na chwilę obecną wyróżnić możemy kilka typów kabli HDMI:

  • Standardowy kabel HDMI – obsługuje rozdzielczości HD i Full HD. Tego typu kable nadają się do podłączenia praktycznie każdego sprzętu, włączając w to nawet najnowsze płaskie telewizory.
  • Kabel HDMI z obsługą Ethernet – oprócz obsługi kanału Ethernet, niczym nie różni się od standardowego kabla HDMI. Tego typu przewodów używa się do podłączania urządzeń wymagających stałego dostępu do sieci.
  • Kabel HDMI High Speed – przewody HDMI o dużej szybkości transmisji używane są do podłączania urządzeń wspierających technologię obrazu 3D, 4K i Deep Color, wymagających przesyłu dużych ilości danych w bardzo krótkim czasie.
  • Kabel HDMI High Speed z obsługą Ethernet – przewód o przepustowości danych na poziomie 10.2 Gbps, umożliwiający podłączenie urządzeń obsługujących technologię 4K, 3D i Deep Color. Ten kabel umożliwia jednoczesny przesył obrazu, dźwięku oraz sygnału z kanału Ethernet.

Każdy z powyżej wymienionych przewodów, różni się nie tylko obsługiwaną maksymalną rozdzielczością, ale także ceną. Wraz ze wzrostem ceny kabli HDMI rośnie również ich jakość wykonania. Jeżeli szukamy dobrego przewodu, za pomocą którego podłączymy konsolę, aparat fotograficzny czy komputer, kierować powinniśmy się głównie jakością, a nie tylko ceną. Wybierać możemy również spośród różnych wersji samych wtyków: klasyczne, obrotowe lub kątowe.

Ceny najtańszych kabli zaczynają się od kilku złotych. Za przewody dobrej jakości przyjdzie nam zapłacić kilkadziesiąt złotych, zaś najlepsze kable HDMI osiągają ceny rzędy kilku tysięcy.

Ranking kabli HDMI 2019

 

Dobry kabel HDMI, czyli jaki?

Jednym z najważniejszych elementów przewodu jest wtyk. Szukając dobrego kabla HDMI z pewnością powinniśmy sprawdzić ofertę przewodów o pozłacanych wtykach. Sam przewód wykonany może być z takich materiałów jak mieszanka miedzi i aluminium, miedzi i stali oraz miedzi beztlenowej.

Do najtańszych przewodów zaliczyć możemy te wykonane z miedzi i aluminium. Trwałość tego typu kabli ma jednak wiele do życzenia. Drugim najpopularniejszym typem są przewody wykonane z miedzi i stali, cechujące się wyższą wagą i trwałością, niże te z domieszką aluminium. Są one jednak podatne na uszkodzenia mechaniczne, ze względu na niską elastyczność materiałów. Najlepsze kable HDMI wykonane są natomiast z miedzi beztlenowej, która zapewnia czysty sygnał, bez strat.

Długość kabla HDMI, jaka będzie odpowiednia?

Odpowiednie dopasowanie długości przewodu ma ogromne znaczenie, bowiem im krótszy kabel, tym mniejsze straty w sygnale i mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zakłóceń. Do najczęściej spotykanych zaliczyć możemy kable HDMI o długości 1m, 1,5m, 2m oraz 5m. Tego typu przewody doskonale sprawdzają się do podłączania znajdujących się blisko siebie urządzeń, jak odtwarzacz Blu-ray i telewizor czy konsola PlayStation/Xbox.

W przypadku, gdy urządzenia stoją od siebie dalej, np. na różnych końcach pokoju, potrzebować będziemy przewodu o znacznie większej długości, jak kabel HDMI 10m lub 15m. W przypadku dużych odległości powinniśmy stosować specjalne kable dodatkowo zabezpieczone przed łapaniem zakłóceń.

Podobnie jak w przypadku innych kabli, tak i w przypadku przewodów HDMI panuje jedna złota zasada. Nie powinniśmy kupować dłuższego kabla niż potrzebujemy.

Kable miniHDMI typu C i typu D

Złącza HDMI możemy spotkać nie tylko w sprzęcie multimedialnym, jak telewizory czy odtwarzacze DVD, ale wyposażone są w nie również tablety i niektóre odtwarzacze przenośne. W przypadku chęci podłączenia przed HDMI tabletu, powinniśmy wyposażyć się w przewód HDMI typ C lub typ D.

Złącze HDMI typ C stosowane jest w starszych urządzeniach przenośnych, zaś HDMI typ D spotkamy w najnowszych miniaturowych urządzeniach multimedialnych. Wielkość tego złącza porównać można do microUSB.

Ostatnie zapytania:

  • jaki kabel hdmi 10m
  • kabel hdmi cena
  • kabel displayport hdmi
  • kabel usb hdmi
  • kabel hdmi 2.0
  • kabel hdmi 1.4
4.7/5 - (4)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki odtwarzacz Blu-ray wybrać?

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here