Jakie słuchawki do CS:GO?

0
Słuchawki do CS:GO
Słuchawki do CS:GO

Counter Strike: Global Offensive to jedna z najpopularniejszych gier, w której do komunikacji z zespołem używa się słuchawek. Podczas rozgrywki oprócz umiejętności gracza, liczy się także wydajny komputer, dobra klawiatura i myszka oraz słuchawki gamingowe. Dobre nagłośnienie podczas rozgrywki daje nam znaczną przewagę nad przeciwnikiem na polu bitwy, bowiem jesteśmy w stanie usłyszeć jego kroki jeszcze zanim pojawi się nam w polu widzenia.

Słuchawki do CS:GO mogą być wykorzystywane we wszystkich grach, gdzie dużą rolę odgrywa komunikacja z zespołem oraz dobry dźwięk. Najlepsi gracze CS:GO  wielokrotnie powtarzają, że tradycyjne modele nie spisują się tak dobrze, jak specjalnie zaprojektowane do gier headsety gamingowe. Wybór odpowiedniego modelu jednak nie jest taki łatwy, jak by się wydawało. W sklepach znajdziemy kilkadziesiąt, jak nie kilkaset najróżniejszych modeli słuchawek gamingowych, lecz nie wszystkie nadają się do gry w CS-a. W tym poradniku podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze w przystępnej cenie.  

Słuchawki do CS:GO – co je wyróżnia?

Zawodowi gracze Counter Strike spędzają przed komputerem nawet kilkanaście godzin dziennie, gdzie większość tego czasu poświęcają na grę i doskonalenie swoich umiejętności. Słuchawki przystosowane do wielogodzinnego użytkowania wyróżniają duże nauszniki oraz miękkie poduszki, nie męczące uszów i głowy. Nauszniki w profesjonalnych słuchawkach gamingowych nie powinny uciskać uszów.

W przypadku tanich słuchawek do gier, często spotkać można twarde wykończenia nauszników, które przy długich sesjach w CS’a najzwyczajniej męczą uszy. To samo dotyczy słuchawek nausznych. Najlepszym wyborem są zatem słuchawki wokółuszne, zakrywające całą małżowinę uszną. Tego typu modele podzielić możemy dodatkowo na dwa rodzaje: półotwarte i zamknięte. Słuchawki pótwarte posiadają dodatkową wentylację zapobiegającą poceniu się głowy. Są one jednak bardziej podatne na zakłócenia dobiegające z otoczenia. W przypadku słuchawek nausznych wentylacja jest ograniczona, jednak dźwięki otoczenia są doskonale wyizolowane. Bez względu jednak na to, na jaką konstrukcję finalnie się zdecydujemy, należy zwrócić również uwagę na pałąk. Nie może być on ani za sztywny, ani za miękki. Zbyt sztywna konstrukcja powodować będzie uczucie ucisku, a zbyt miękki pałąk nie będzie odpowiednio trzymać słuchawek na głowie.

Ranking słuchawek do CS:GO 2019

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobre słuchawki do CS:GO wyposażone będą w mikrofon, umożliwiający komunikację z innymi członkami naszej drużyny. Ważnym aspektem jest również typ połączenia. Wiele osób zastanawia się, czy lepsze będą słuchawki bezprzewodowe czy te podłączane po kablu. Zdecydowanie do wielogodzinnego grania w gry lepszym wyborem będą te na kablu, bowiem charakteryzują się mniejszą wagą i nie wymagają cyklicznego ładowania akumulatora. Są również mniej podatne na zakłócenia, niż te wyposażone w moduł Bluetooth.

Kabel słuchawkowy powinien być odpowiednio długi. Najlepszym wyborem będą te słuchawki, które posiadają przewód od długości min. 2 metrów. Dodatkowymi atutami z pewnością będzie możliwość regulacji głośności, funkcja mute czy przycisk szybkiego wyciszenia dźwięku. Funkcje te najczęściej znajdziemy w panelu sterowania umiejscowionym na przewodzie. W niektórych przypadkach znajdują się one jednak na obudowie jednego z nauszników.

Najważniejsze parametry techniczne

Dobra konstrukcja oraz dodatkowe funkcje na nic nam się przydadzą, jeżeli słuchawki nie będą posiadały poszczególnych parametrów technicznych na odpowiednio wysokim poziomie. Do najważniejszych należą:

  • Pasmo przenoszenia – w większości modeli częstotliwość dźwięku mieści się w przedziale 20-20000 Hz, co w zupełności wystarcza podczas codziennych rozgrywek. W przypadku sprzętu gamingowego z wyższej półki częstotliwość przenoszenia może mieścić się w przedziale 15H-25000 Hz, co daje znacznie większy zakres odtwarzanych dźwięków. Profesjonalne headsety wykorzystywane przez zawodowych graczy posiadają pasmo przenoszenia na poziomie 5-45000 Hz.
  • Moc – odpowiednia moc słuchawek skutecznie odizolowuje gracza od otaczającego go środowiska. Moc na poziomie 100-150 mW w zupełności wystarcza zarówno do codziennych rozgrywek jak i tych prowadzonych na turniejach.
  • Ciśnienie akustyczne (SPL) – parametr ten często występuje pod nazwą „głośność słuchawek”. Wartość tą podaje się w decybelach (dB). Im poziom ciśnienia akustycznego jest większy, tym głośniej grają słuchawki. Podczas codziennych rozgrywek, głośność na poziomie 85 dB w zupełności wystarcza. SPL w słuchawkach używanych przez profesjonalnych graczy wynosi 95+ dB.
  • Waga – słuchawki nie mogą być ani za lekkie, ani za ciężkie. Waga zestawu nie powinna zatem wybiegać poza normy 200-400 g.

Słuchawki USB czy Jack?

Przed tym dylematem z pewnością staje zdecydowana większość graczy. Wybór odpowiedniego modelu uwarunkowany jest tym, ile pieniędzy planujemy przeznaczyć na zakup oraz to, czy posiadamy dobrą kartę dźwiękową w komputerze czy też nie. Słuchawki na USB posiadają nieco wyższą cenę, jednak zaletą tego rozwiązania jest wbudowana dodatkowa karta dźwiękowa dodatkowo wzmacniająca dźwięki. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy na co dzień gramy na laptopie, który nie posiada odpowiednio mocnej karty dźwiękowej. Słuchawki USB często oferują również dźwięk przestrzenny w formacie 7.1. Słuchawki na mini-jack nie są gorsze pod kątem parametrów technicznych czy samej konstrukcji. Do wykorzystania pełni ich możliwości potrzebna nam będzie dobra karta dźwiękowa w komputerze.

Podsumowując, jakie słuchawki do CS:GO kupić?

W pierwszej kolejności należy dokładnie sprawdzić, który z wymienionych modeli najbardziej będzie odpowiadał nam pod względem konstrukcji. Słuchawki muszą swobodnie spoczywać na głowie i nie męczyć uszów. Następnie, kluczowym wyborem jest dobranie konstrukcji nauszników – otwarta bądź zamknięta. Jeżeli już wiemy, jakie słuchawki wokółuszne chcemy nabyć, sprawdźmy ich parametry techniczne. Są one bardzo ważne podczas grania w Counter Strike: Global Offensive i niejednokrotnie dają przewagę na polu bitwy. Jeżeli wybrany model odpowiada nam pod względem parametrów, sprawdźmy mikrofon – jego konstrukcję, czułość oraz rodzaj.

W ostatniej kolejności należy zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, jak regulacja głośności, wyciszenie mikrofonu czy całkowite wyłączenie odtwarzanego dźwięku. Równie ważny jest przewód, materiał z jakiego jest wykonany oraz jego długość.

Do najchętniej wybieranych producentów słuchawek do CS:GO zaliczyć możemy te z serii: Superlux, Bloody, Logitech, Hyper, Genius, Corsair, Ravcore, Genesis, Roccat, Razer Kraken. Wskazane modele można nabyć w cenie od 100 do 300 zł. Jeżeli nie mamy tak wysokiego budżetu, możemy sprawdzić również słuchawki za 50 zł, jednak nie będą oferowały dźwięku tak wysokiej jakości, jak byśmy tego oczekiwali.

4.5/5 - (2)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie kolumny głośnikowe kupić?
Następny artykułJaki odtwarzacz Blu-ray wybrać?

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here