Podstawowym elementem nagłośnienia w domu jest kino domowe. Składa się na nie amplituner lub wzmacniacz, subwoofer, głośnik centralny i kolumny głośnikowe. Te ostatnie sprawiają najwięcej problemów podczas zakupu, bowiem dostępna ilość rodzajów i modeli przytłacza nie jednego miłośnika dobrego dźwięku. Na chwilę obecną, do najpopularniejszych kolumn głośnikowych zaliczyć możemy kolumny podłogowe, przystawkowe, dwudrożne i trójdrożne. Uzupełnieniem zestawu kolumn jest oczywiście subwoofer.
Cena kolumn głośnikowych zależy głównie od tego, jakie przetworniki zostały w nich zainstalowane, z jakiego materiału wykonana jest obudowa oraz od samego typu kolumny. W przypadku, gdy nie stać nas na zakup nowego zestawu, warto sprawdzić ofertę kolumn używanych. Bez względu na to, czy kupujemy nowe czy też używane głośniki powinniśmy dokładnie zapoznać się z tym, jakie kolumny głośnikowe wybrać, aby nie żałować.
Ranking kolumn głośnikowych 2019
Głośniki i membrany – czy mają znaczenie?
Przed kupnem kolumn głośnikowych należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Do najczęściej wybieranych kolumn stereo zdecydowanie zaliczyć możemy te, wyposażone w głośniki elektrostatyczne. Spowodowane jest to głównie ceną, bowiem są one znacznie tańsze niż profesjonalne kolumny z przetwornikami typu full-range czy push-pull. Na jakość oferowanego dźwięku ogromny wpływ mają zastosowane w głośnikach membrany. Głośniki elektrostatyczne oferują dźwięk na wysokim poziomie, który w zupełności wystarcza do słuchania muzyki i oglądania filmów. Jeżeli nie jesteś audiofilem, to kolumny z głośniami elektrostatycznymi będą w zupełności wystarczające.
Jeżeli natomiast chodzi o membrany, to najczęściej stosowanym, a zarazem dobrym rozwiązaniem są kolumny z głośnikami średnio i niskotonowymi, których membrany wykonane są z papieru czyli tzw. membrany celulozowe. Mimo upływu lat, jest to w dalszym ciągu często stosowane rozwiązanie, nawet wśród producentów sprzętu hi-end. Innym rodzajem stosowanych membran w głośnikach kolumn, są membrany krystaliczne oraz metalowe. Tego typu rozwiązania znajdziemy jednak w najdroższych modelach dostępnych na rynku. Warto również pamiętać, że od materiału z jakiego wykonane są membrany zależy również ilość pobieranego prądu, a wiec do kolumn hi-end potrzebować będziemy dobry wzmacniacz kina domowego.
Rodzaj membrany głośnikowej musi być precyzyjnie dopasowany do typu kolumny. W przypadku kolumn podłogowych często spotkać można membrany kevlarowe, polimerowe, tytanowe czy te wykonane z włókna szklanego.
W każdej kolumnie głośnikowej stereo powinny znaleźć się minimum dwa głośniki. Im głośników więcej tym lepiej, bowiem każda kolumna głośnikowa może w takim przypadku odtworzyć znacznie szersze pasmo dźwięków. Za rozdzielanie dźwięku pomiędzy konkretne głośniki odpowiedzialna jest zwrotnica. Kolumny wyposażone w pięć lub więcej głośników oferują czysty i naturalny dźwięk.
Obudowa kolumny głośnikowej – jaką wybrać?
Najlepszym materiałem, z którego wykonywane są obudowy kolumn głośnikowych jest oczywiście drewno. Nie bez powodu jest ono używane przy konstrukcji większości instrumentów muzycznych, jak skrzypce, gitary czy kontrabasy. Drewno w naturalny sposób wpada w drgania, nie powodując zniekształceń dźwięku. Wpływ na dźwięk ma również gatunek drewna oraz jego jakość. Wykonane z drewna kolumny głośnikowe mają jednak wyższą cenę niż te, wykonane z tworzywa sztucznego (plastiku). Warto jednak podkreślić, że nawet tańsze kolumny głośnikowe w obudowie z tworzywa niejednokrotnie potrafią zaskoczyć jakością odwzorowania dźwięku. Możemy również spotkać obudowy wykonane z płyty MDF, które właściwościami dźwiękowymi umiejscowić możemy pomiędzy drewnem a plastikiem.
Rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest kolumna głośnikowa, to nie jedyna rzecz na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Równie ważny jest odpowiedni dobór konstrukcji, bowiem w sklepach znajdziemy kolumny otwarte i zamknięte. Kolumny zamknięte doskonale radzą sobie z odwzorowywaniem niskich częstotliwości (tzw. basów), jednak to kolumny otwarte radzą sobie lepiej z odwzorowaniem wysokich częstotliwości. To, jakie kolumny do domu wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji oraz od tego, czego głównie będziemy słuchać.
Najważniejsze parametry techniczne
- Pasmo przenoszenia – jest to jeden z najważniejszych parametrów technicznych, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając dobre kolumny. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie takiego zestawu, którego głośniki generują falę akustyczną w przedziale od 20 do 20000 Hz. Ludzkie ucho u większości osób odbiera częstotliwości dźwięku właśnie w tym przedziale częstotliwości. Wybranie kolumn o węższym paśmie przenoszenia, skutkować może znaczącym ograniczeniem ilości odtwarzanych dźwięków na niskich i wysokich tonach.
- Moc – wartość ta podawana jest w watach (W) i oznacza moc muzyczną całego zestawu, bądź pojedynczej kolumny. Dla wielu osób moc jest głównym wyznacznikiem jakości sprzętu. Warto jednak pamiętać, że im mocniejsze kolumny kupimy, tym w mocniejszy wzmacniacz musimy się wyposażyć. Moc kolumn należy dopasować również do wielkości pomieszczenia, w którym będą ustawione. Do słuchania muzyki i oglądania filmów na dobrym poziomie, w zupełności wystarczą kolumny o mocy 100 W.
- Impedancja – wartość podawana w omach (Ohm). Impedancja nie ma wpływu na jakość dźwięku, a jedynie pozwala odpowiednio dopasować poszczególne elementy zestawu kolumn z wzmacniaczem tak, aby ze sobą współpracowały.
- Sprawność – im sprawność kolumn wyższa, tym więcej mocy elektrycznej dostarczonej ze wzmacniacza zamienione jest na dźwięk. Wartość ta wyrażana jest w decybelach (dB). Im sprawność wyższa, tym głośniej mogą grać kolumny. Im szerszy zakres sprawności posiadają głośniki, tym mniej zakłóceń pojawi się w odtwarzanym dźwięku.
Kolumny dwurożne czy trójrożne?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, bowiem na finalną jakość dźwięku wpływ ma więcej niż jeden czynnik. Głównym jest oczywiście jakość zamontowanych głośników, jednak duże znaczenie ma również amplituner czy wzmacniacz, do którego podłączamy zestaw kolumn. Układ dwudrożny ma jedną główną przewagę nad rozwiązaniem trójdrożnym, bowiem oferuje znacznie większą spójność dźwięku. Układ trójdrożny natomiast, znacznie lepiej radzi sobie ze średnimi i niskimi tonami.
Kolumny podłogowe – czym są i jakie wybrać?
Kolumny stereo kojarzone są najczęściej właśnie jako kolumny podłogowe, bowiem jest to najczęściej spotykany typ nagłośnienia kina domowego, jaki możemy spotkać. Kolumny podłogowe nie zajmują wiele miejsca, a więc bez problemu ustawimy je praktycznie w każdym pomieszczeniu. Oferują one również doskonały, głęboki bas oraz czyste średnie i wysokie tony, zastępując niejednokrotnie inne rozwiązania nagłośnienia, jak soundbary czy kino domowe.
Przed ostatecznym wyborem kolumn podłogowych należy dokładnie zastanowić się nad ich rozmiarem, kształtem, ilością głośników w jakie mają być wyposażone oraz oczywiście parametrami technicznymi, jakie nas interesują.
Kolumny podstawkowe
Zajmujące stosunkowo niewiele miejsca kolumny podstawkowe, niezmiennie cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród miłośników audiofilskiego sprzętu audio, jak i tych, którzy dopiero swoją przygodę z nagłośnieniem zaczynają. Tego typu głośniki spotkamy również pod nazwą kolumn uniwersalnych, a wszystko dzięki temu, że pasują zarówno do podłączenia do komputera, konsoli, kina domowego czy jako uzupełnienie soundbaru. Dzięki niewielkim wymiarom, głośniki podstawkowe można bez problemu zamontować na ścianie. Doskonale odwzorowują dźwięki z filmów i muzykę, której słuchać możemy praktycznie bez zakłóceń.
Jakiego producenta warto wybrać?
To jakiego producenta kolumny warto wybrać zależy głównie od tego, na ile pozwala nam nasz domowy budżet. Bez względu jednak na to, za jaką cenę zamierzamy kupić kolumny, warto wybierać sprawdzonych producentów, jak: Klipsch, Polk Audio, Tonsil, Yamaha, Behringer, ELAC, Bowers&Wilkins, ProAc, Vienna Acoustics, JVC, JBL, Magnat, Dali, Focal, Monitor Audio Numan, czy Paradigm.
Najlepsze zapytania:
- kolumny głośnikowe ranking 2019
- kolumny głośnikowe allegro
- jakie kolumny stereo polecacie
- jakie kolumny do mieszkania
- dobre kolumny głośnikowe do 1000 zł