Dyktafon na wykłady – który wybrać?

4

Najlepszy dyktafon na wykłady. Który kupić?

Pomimo tego, że wszystkie smarftony posiadają funkcję dyktafonu, jakość nagrywanego przez nie dźwięku może być niewystarczająca, w szczególności podczas nagrywania wykładów. Bateria telefonu trzyma stosunkowo krótko w porównaniu do profesjonalnego dyktafonu. Mimo wielu ciekawych opcji nagrywania ścieżki dźwiękowej w smartfonach, nie posiadają one mikrofonów kierunkowych, ani opcji regulacji mikrofonu.

Zdecydowanie lepiej kupić dyktafon cyfrowy, jako osobne urządzenie. Dzięki temu nagrany dźwięk będzie czysty, bez szumów, a nagrane pliki odtworzymy na praktycznie każdym innym urządzeniu bez potrzeby ich konwertowania. Pojawia się jednak często pytanie. Jaki dyktafon kupić? Który jest najlepszy? Lepszy dyktafon cyfrowy czy na kasety?

Jaki dyktafon na wykłady?

Planując zakup dobrego dyktafonu na wykłady należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych parametrów. Pierwszym z nich jest jakość nagrania – zapisana ścieżka dźwiękowa powinna być wolna od szumów, a nagrany wykład czysty i wyraźny. Kupując dyktafon cyfrowy nie chcemy przecież wsłuchiwać się w nagrany dźwięk, aby wyciągnąć kluczowe informacje spośród szumów.

Kolejnym, bardzo ważnym parametrem jest czas nagrywania w najlepszej dostępnej jakości dźwięku. Cześć dyktafonów oferuje naprawdę bardzo wysoką jakość nagrania, kosztem krótkiego czasu działania. Wiele dostępnych na rynku dyktafonów cyfrowych posiada jednak opcję zmniejszenia jakości dźwięku w celu oszczędzania baterii. Bardzo ważną funkcjonalnością dyktafonu jest możliwość rozbudowy dostępnej pamięci za mocną karty SD, bądź microSD. Podczas nagrywania bardzo długich wykładów może okazać się, że karta pamięci wymieniana będzie kilkukrotnie.

Jakość dźwięku oraz możliwość włożenia karty pamięci to nie jedyne ważne parametry dyktafonu. Bardzo ważny jest również czas nagrywania na jednym pełnym ładowaniu (bądź komplecie baterii). Tanie dyktafony zazwyczaj wytrzymują do 15 godzin, zaś droższe modele oferują kilkukrotnie dłuższy czas pracy na baterii.

Dyktafon do 200 zł, czy się opłaca?

Dobry dyktafon za około 200 złotych, powinien posiadać takie opcje jak:

 • Aktywacja nagrywania głosem – opcja ta pozwala na optymalizację wykorzystywanego miejsca w pamięci urządzenia. Dyktafon w przerwach pomiędzy wypowiedziami wyłącza nagrywanie tak, aby nie marnować cennego miejsca np. na karcie pamięci. Po ponownym wykryciu mowy dyktafon rozpocznie nagrywanie automatycznie zachowując ciągłość wypowiedzi.
 • Regulacja czułości mikrofonu – bardzo przydatna opcja pozwalająca na dostosowanie czułości mikrofonu do głośności wypowiedzi. Podczas cichego wykładu możemy zwiększyć czułość, zaś gdy siedzimy zbyt blisko wykładowcy – czułość zmniejszamy. Dzięki temu dźwięk nie jest zniekształcony.
 • Regulacja prędkości odtwarzania nagrania – szczególnie przydatna opcja podczas szukania odpowiednich fragmentów wykładu. Dzięki temu nie musimy odsłuchiwać całego wykładu szukając jedynie danego fragmentu wypowiedzi.
 • Przewijanie i powtarzanie fragmentów nagrań – funkcja ta pozwala na ponowne odsłuchanie wybranego fragmentu nagrania. Dobry dyktafon powinien oferować kilka prędkości przewijania.
 • Katalogowanie nagrań – szczególnie przydatna opcja dla osób, które często nagrywają wykłady/konferencje. Dzięki temu poruszanie się po kolejnych katalogach nie powinno sprawiać problemów, a wszystkie nagrania będą odpowiednio posortowane. Znacznie ułatwia to organizację nagrań.
 • Wyświetlacz – tanie dyktafony wyposażone są w ekrany ciekłokrystaliczne, charakteryzujące się niskim poborem prądu. Warto jednak zainwestować w dyktafon z podświetlanym wyświetlaczem, na którym znajdziemy dodatkowe informacje jak zegar i datownik. Dodatkowo każde nagranie będzie podpisane datą.
 • Automatyczne wyłączanie – w celu oszczędzania baterii i wydłużenia czasu nagrywania, dyktafon powinien samoczynnie przejść w tryb czuwania, gdy przez dłuższą chwilę nic nie nagrywamy.
 • Blokada klawiszy – duża część dyktafonów posiada klawisze z przypisanymi dodatkowymi funkcjami. Aby uniknąć przypadkowego wduszenia któregoś z nich, warto wybrać dyktafon z funkcją Hold, czyli blokadą przycisków.

Dyktafon do 500 zł, czy się opłaca?

Droższe modele dyktafonów oprócz szerokiej gamy akcesoriów oferują lepszą jakość nagrywanego dźwięku. Najczęściej są to modele oferujące zapis dźwięku czterokanałowego, który charakteryzuje się wyższym standardem, niż dźwięk nagrywany przez dyktafony mono i stereo.

Dobry dyktafon do 500 złotych bez problemu poradzi sobie w trudnych warunkach, jak nagrywanie na otwartym powietrzu. Dodatkowo dyktafon cyfrowy pozwoli na dołączenie zewnętrznego, kierunkowego mikrofonu, co podniesie jakość nagrania. W tym przedziale cenowym można już nabyć profesjonalny dyktafon na wykłady, który posłuży przez wiele lat. Warto zatem kupić dobry dyktafon cyfrowy.

Droższe dyktafony cyfrowe wyposażone są w dobre, wbudowane akumulatory, dzięki czemu zaoszczędzimy na stałej wymianie baterii. Dyktafon z wbudowanym akumulatorem pozwala na dłuższe nagrywanie dźwięku, w porównaniu z tańszymi modelami.
Ciekawym rozwiązaniem są dyktafony z dołączonym oprogramowaniem do transkrypcji, dzięki czemu zaoszczędzimy mnóstwo czasu na spisywaniu notatek z nagrania.

W zależności od ceny dyktafonu spodziewać się możemy różnej jakości wykonania. Dobre dyktafony cyfrowe charakteryzują się wyższą trwałością, dzięki czemu służyć będą przez długie lata. Najczęściej spotykane na rynku dyktafony, to sprzęt marki Sony, Samsung oraz Olympus. Zdecydowanie większość rynku stanowią dyktafony z cyfrowym zapisem dźwięku, zaś dyktafony na mikrokasety powoli znikają ze sklepów. Przed zakupem dyktafonu warto również sprawdzić w jakim formacie zapisywany jest dźwięk oraz w jaką baterie jest wyposażony.

Najlepszy dyktafon na wykłady – Ranking 2019

Poniżej znajduje się aktualne zestawienie, w którym znajdziesz odpowiedni dla siebie dyktafon na wykłady wraz ze specyfikacją techniczną, opiniami oraz ceną. Nie wiesz jaki dyktafon kupić? Sprawdź poniższy ranking dyktafonów.

Najlepsze zapytania:

 • dobry dyktafon do 500 zł
 • jak wybrać dobry dyktafon
 • najlepsze dyktafony dla studenta
 • jaki dyktafon kupić
 • dyktafon do 100 zł
 • jaki dyktafon cyfrowy 2019
4.7/5 - (7)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie słuchawki z mikrofonem dla graczy?
Następny artykułJaki odtwarzacz strumieniowy sieciowy kupić?

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

4 OPINII UŻYTKOWNIKÓW

 1. Bardzo dobrym dyktafonem na wykłady (i nie tylko) jest dyktafon Olympus VN-741 PC. Sprawdza się w każdych warunkach zarówno w sali wykładowej jak na zajęciach w plenerze. Wcześniej miałam dyktafon Philips DVT6000 i tak samo fajnie nagrywał dźwięk 🙂

  • Osobiście kupiłam dyktafon Sony ICD-PX240. Dobry na wykłady i na konferencje w pracy. Przydaje się też na różnych przemowach w plenerze, bo posiada funkcję tłumienia szumów.

 2. Zakupiłem ostatnio dyktafon Olympus DM-901, bo jeżdząc na dużą ilosc konferencji nie byłem w stanie zapamiętać wszystkiego 🙂 Za dyktafon zapłaciłem ok. 500 zł ale jestem z niego bardzo zadowolony. Ma bardzo czysty dźwięk, łapie bardzo małe szmerki, jeżeli zastanawiacie się jaki dyktafon kupić i macie do wydania 500 zł to Olympus DM-901 będzie strzałem w 10!

 3. dyktafony na wykładach to dobra sprawa, warto nagrywać niektóre rzeczy, dobre dyktafony mają dużą czułość więc duża odległość nie stoi na przeszkodzie

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here