Odtwarzacz CD / SACD

1
Odtwarzacz CD / SACD
Odtwarzacz CD / SACD

Jednym z najbardziej kultowych urządzeń elektronicznych, służących do odtwarzania cyfrowego dźwięku jest odtwarzacz CD. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że odtwarzacze CD wyszły już z mody. Nic bardziej mylnego! W obecnych czasach znajdziemy wielu miłośników odtwarzaczy na płyty CD, ceniących sobie nie tylko jakość oferowanego dźwięku, ale także dodatkowe funkcje, w które wyposażone są współczesne modele. Otóż nowoczesne odtwarzacze nie tylko zachwycają designem, ale także funkcjonalnością. O jakich dokładnie funkcjach mowa? Czy odtwarzacz CD nie obsługuje jedynie płyt? W najnowszych modelach znaleźć możemy dodatkowo wzmacniacz i tuner FM.

Rozwiewając wszelkie wątpliwości, mówiąc o odtwarzaczach CD nie mamy na myśli tych przenośnych, kieszonkowych obsługujących formaty MP3 i MP4. Mowa tutaj o nowoczesnych odtwarzaczach wyposażonych w dekoder dźwięku, port USB, czy optyczne złącze audio. W porównaniu ze starszymi modelami, te obecnie dostępne w sklepach są niczym kombajny multimedialne, wyposażone w najwyższej jakości obwody cyfrowe. Praktycznie każdy model zakupiony w 2019 roku wyposażony będzie również w przetwornik cyfrowo-analogowy.

Ranking odtwarzaczy CD / SACD 2019

Jaki odtwarzacz CD warto kupić?

Wybór odpowiedniego odtwarzacza płyt CD może przysporzyć wiele problemów, bowiem każdy producent wyposażył swoje urządzenia w inne funkcje, zachęcające do zakupu. Warto jednak przed wybraniem się do sklepu sprawdzić, jaki odtwarzacz CD wybrać. Do jednej z podstawowych funkcji możemy zaliczyć funkcję losowego odtwarzania utworów. Wydawało by się, że losowe odtwarzanie znajdziemy w każdym odtwarzaczu, jednak część producentów postanowiło z niego zrezygnować.

Mając obszerną bibliotekę utworów nie zawsze chcemy słuchać wszystkich po kolei i dlatego właśnie nasz nowy odtwarzacz CD powinien posiadać funkcję losowego odtwarzania utworów, bądź po wybranych wcześniej parametrach jak długość piosenki, nazwa artysty, czy jakość nagrania. Im większy zbiór utworów, tym trudniej zdecydować się, jaką piosenkę odtworzyć. Z pomocą przyjdzie nam opcja odtwarzania jedynie początków utworów tak, abyśmy mogli podjąć decyzję, który utwór odtworzyć w całości.

Odtwarzacz CD kupić możemy również w zestawie ze słuchawkami, co jest idealną opcją dla osób lubiących całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego. Wartymi uwagi są również modele wyposażone w USB, wejście liniowe i słuchawkowe. Niestety, nie każdy odtwarzacz je posiada, dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie parametrów każdego urządzenia jeszcze przez zakupem.

Odtwarzacz CD z MP3 – czy to dobry wybór?

Obecnie format MP3 jest jednym z najczęściej spotykanych i używanych w praktycznie każdym sprzęcie do odtwarzania muzyki. Dla audiofili może być jednak niewystarczający, bowiem kompresja utworu do formatu MP3 obniża jakość nagrania. W takim przypadku warto wybrać taki model, który oprócz MP3 obsługuje również format FLAC. Dodatkowo obsługiwane są również WMA, AAC i WAV. Postęp technologiczny wpłynął na znaczne rozbudowanie funkcji odtwarzacza CD. Urządzenie musi być praktyczne, dlatego ważny w odtwarzaczach jest dołączony do zestawu pilot sterujący. Jest on nieodłącznym elementem odtwarzaczy wieloformatowych oraz większości tradycyjnych modeli przeznaczonych do odtwarzania płyt CD.

Odtwarzacz CD czy SACD?

Rosnąca popularność plików DSD nie zostawiła obojętnie odtwarzaczy płyt SACD. Tego typu płyty zawierają nagrania o znacznie wyższej jakości, niż w przypadku tradycyjnych nośników CD. Część nagrań przygotowanych jest pod wielokanałowe odtwarzanie dźwięku, nawet w formacie 5.1. Płyty SACD są z reguły droższe, a na ich zakup najczęściej decydują się audiofile. W sklepach muzycznych znaleźć możemy również płyty HDCD, które odtwarzane mogą być jedynie za pomocą odtwarzaczy SACD. Dobry odtwarzacz powinien być wyposażony w złącze XLR. Pozwala ono na przesyłanie sygnału symetrycznego, który jest mniej podatny na wszelkie zakłócenia z zewnątrz. W podstawowym modelu spotkamy jedynie wejścia RCA, które oferują dobrą jakość dźwięku i są kompatybilne z większością głośników/kolumn głośnikowych dostępnych na rynku.

Zaawansowane funkcje odtwarzacza

Wybierając dobry odtwarzacz znajdziemy w nim wejścia cyfrowe oraz możliwość streamingu muzyki. Większość nowoczesnych modeli może być wykorzystana jako przetworniki C/A, do których podłączymy inne urządzenia, jak komputer czy telewizor. Jeżeli planujemy z odtwarzacza zrobić multimedialny kombajn, wybierzmy ten model, który obsługuje światłowodowy standard Toslink.

Streaming w odtwarzaczu CD to znakomita opcja dla wszystkich, którzy nie lubią ograniczać się jednie do płyt. Streaming pozwala na odtwarzanie muzyki bezpośrednio z sieci (w tym z chmury) oraz z sieci LAN. Popularnym rozwiązaniem jest również moduł Bluetooth, za pomocą którego podłączymy smartfona czy tablet.

Jakiego producenta warto wybrać?

Producentów odtwarzaczy na rynku jest całkiem sporo, jednak nie każde urządzenie zasługuje na naszą uwagę. Wybierając odpowiednie urządzenie powinniśmy celować w najlepszy model, dostępny w naszym przedziale cenowym. Obecnie do najchętniej wybieranych producentów zaliczyć możemy takie marki jak Sony, Pioneer, Yamaha, Onkyo, Denon, Technisc, Philips, JVC, Thomson, Grundig, Panasonic czy Siemens. Każdy z tych producentów oferuje oryginalny sprzęt najwyższej jakości w przystępnych cenach.

Konserwacja – dlaczego warto ją wykonywać?

Nie od dziś wiadomo, że sprzęt o który dbamy służy nam zdecydowanie dłużej, dlatego regularne czyszczenie i konserwacja są takie ważne. Odtwarzacz CD przecierać powinniśmy regularnie specjalną ścierką, nie dopuszczając do nadmiernego kurzenia się urządzenia. O laser zadbać możemy wkładając do urządzenia specjalną płytę czyszczącą. Czyszczenie pozwoli uniknąć sytuacji, gdy odtwarzacz CD nie czyta płyt.

Ile zapłacimy za dobry odtwarzacz CD?

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów audio, tak i w przypadku odtwarzaczy CD cena zależy głównie od tego, jakie funkcje posiada dane urządzenie oraz jakiego producenta logo znajdziemy na obudowie. Za odtwarzacz CD dla dzieci zapłacimy kilkadziesiąt złotych, jednak planując zakup audiofilskiego modelu przygotować musimy nawet kilka tysięcy złotych. Tradycyjne odtwarzacze domowe dostępne są już w granicy 1000 zł.

Najlepsze zapytania:

  • jaki odtwarzacz cd 2019
  • dobry odtwarzacz cd do 500 zł
  • ranking odtwarzaczy płyt cd
  • odtwarzacz cd sony mp3
  • odtwarzacz cd z usb
4.7/5 - (3)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNajlepsze słuchawki dla DJ-ów
Następny artykułProjektor / Rzutnik multimedialny

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

1 KOMENTARZ

  1. to już raczej sprzęt dla audiofila, bo za taką cenę zakup samego odtwarzacza sacd dla przeciętnego kowalskiego jest poza zasięgiem portfela.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here