Co to jest soundbar?

0

Co to jest soundbar oraz czy warto go kupić?

Soundbar to przystawka do telewizora w formie zintegrowanego systemu audio wyposażonego w serię głośników. Urządzenie najczęściej montuje się pod lub nad telewizorem. Soundbary montowane pod TV można podzielić na dwa rodzaje, czyli te montowane bezpośrednio pod podstawą telewizora oraz takie stawiane bezpośrednio przed ekranem. Dużą przewagą soundbarów nad zestawami kin domowych jest prostota obsługi, montażu i podłączenia urządzenia. Soundbary można nabyć zarówno do ekranów prostych jak i zakrzywionych.

Najczęściej spotykane na rynku soundbary wyposażone są w głośniki w ilości od 2 do 12. Ilość głośników i kąt nachylenia zależą od danego modelu. Każdy z producentów oferuje inne parametry i funkcje urządzenia.  Za pomocą soundbaru można również uzyskać dźwięk przestrzenny (np. soundbar Yamaha YAS-201). Dodatkowo soundbarem sterować można za pomocą pilota do telewizora, tabletu, smartfona, a nawet laptopa.

Soundbary z założenia są bardzo proste w obsłudze mimo swoich zaawansowanych funkcji przetwarzania i odtwarzania dźwięku. W większości przypadków wystarczy podłączyć kabel HDMI. Soundbar może nie tylko służyć jako samodzielny system audio, ale także jako uzupełnienie kina domowego. Urządzenie idealnie współpracuje zarówno z systemami 2.1, 5.1, a nawet 7.1.

Soundbar bez głośnika niskotonowego byłby nie kompletny, dlatego większość urządzeń na rynku posiada wolnostojący lub wbudowany głośnik niskotonowy. W przypadku subwooferów wolnostojących bas jest głębszy, ponieważ rozmiar głośnika niskotonowego nie jest ograniczony przez obudowę soundbaru. Dodatkowo subwoofery wolnostojące podłączyć można bezprzewodowo do soundbaru.

Producenci soundbarów stale prześcigają się, nie tylko w mocy głośników, ale także w systemach montowanych w soundbarach. Do najpopularniejszych należą Virtual Surround Sound, który odpowiada za imitowanie dźwięku surround oraz Crystal Amplifier Plus odpowiadający za generowanie krystalicznie czystego dźwięku. Dodatkową funkcjonalność możemy uzyskać dzięki regulacji tonów wysokich i niskich. Część modeli wyposażonych jest również w korektor dźwięku. Planuesz wymiarę sprzętu audio? Sprawdź jaki soundbar kupić.

Które modele soundbarów są najczęściej kupowane? Poniżej znajdziesz podsumowanie najchętniej wybieranych modeli.

Najchętniej kupowane soundbary w 2019 roku:

Najlepsze zapytania:

  • soundbar czy warto
  • soundbar opinie
  • soundbar czy kino domowe
4.7/5 - (4)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDobre słuchawki bezprzewodowe
Następny artykułJakie słuchawki nauszne do 100 zł kupić?

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here