Jaki mikrofon do komputera?

8

Najlepsze mikrofony USB i Jack do komputera

Mikrofon może być wykorzystywany przez dosłownie każdego od profesjonalisty nagrywającego w studiu nagraniowym, aż po domowych vlogerów i youtuberów. Mikrofony w domowych warunkach służą również do rozmów przez Skype i śpiewania. W tym drugim przypadku dobrym rozwiązaniem jest mikrofon do karaoke. Każda z tych czynności wymaga zakupu innego urządzenia i tu właśnie pojawia się pytanie, jaki mikrofon do komputera kupić i na jakie parametry techniczne zwracać uwagę?

Rodzaje mikrofonów

Mikrofony możemy podzielić na dwa typy ze względu na technologię przetwarzania fal dźwiękowych.

 • mikrofon dynamiczny do komputera – drgania powietrza poruszają membraną i cewką znajdującą się w polu magnetycznym, co wywołuje generowanie napięcia na cewce. Zaletą mikrofonów dynamicznych jest ich prosta konstrukcja i stosunkowo niska cena. Mikrofony dynamiczne to najczęściej mikrofony bezprzewodowe z akumulatorem nie wymagające dodatkowego źródła zasilania.
 • mikrofon pojemnościowy do komputera – we wnętrzu mikrofonu znajdują się dwie elektrody na stałe podłączone do źródła napięcia. Pierwsza z nich to membrana wprawiana w ruch za pomocą fal dźwiękowych. Druga elektroda pozostaje w bezruchu. Zmiany odległości pomiędzy tymi membranami powodują zmianę pojemności kondensatora, dlatego właśnie mikrofony te nazywane są pojemnościowymi. Mikrofony pojemnościowe wymagają stałego źródła zasilania, lecz nie to jest to ich wadą, a zaletą. Dzięki temu waga urządzenia jest niższa, a nagrywany dźwięk krystalicznie czysty. Mikrofony pojemnościowe równomiernie przenoszą szerokie pasma częstotliwości, a co za tym idzie używane są również przez profesjonalistów. Czułość i głośność mikrofonów pojemnościowych jest znacznie większa od innych typów mikrofonów.

Mikrofon USB do komputera- Ranking 2019

Do grona najpopularniejszych producentów mikrofonów USB możemy zaliczyć Trust, Superlux, Auna, Tracer, Monacor i Renkforce. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i tanie mikrofony do komputera. Zobacz poniższy ranking mikrofonów USB, który pozwoli Ci podjąć decyzję jaki mikrofon do komputera kupić. W zestawieniu znajdziesz również aktualną cenę urządzenia i opinie.

Mikrofony kierunkowe

Mikrofony kierunkowe można podzielić na trzy grupy ze względu na ich charakterystykę kierunkową.

 • Mikrofony jednokierunkowe – fale dźwiękowe wychwytywane są z danego kierunku.
 • Mikrofony dwukierunkowe – dźwięk zbierany jest z przodu i z tyłu mikrofonu, przy pominięciu dźwięków dochodzących od boków.
 • Mikrofony dookólne – dźwięk rejestrowany jest z każdej strony mikrofonu.

Mikrofony kierunkowe to obecnie najchętniej wybierany sprzęt do nagrywania dźwięku podłączany do komputera. Dużą zaletą tego typu urządzeń jest stosunkowo niska cena oraz wysoka jakość nagrywanego dźwięku.

Czułość mikrofonu

Każdy mikrofon posiada swoją czułość ustaloną przez producenta. Wartość ta podawana jest w miniwoltach na paskal. Czułość mikrofonu zależy głównie od jego typu, bowiem mikrofonu pojemnościowe charakteryzują się wyższą czułością od mikrofonów dynamicznych. Ważną kwestią jest, że wysoka czułość urządzenia nie zawsze jest dobra.

Należy pamiętać, aby dobierać mikrofon zgodnie z warunkami w jakich chcemy nagrywać. Jeżeli planujemy rejestrować dźwięk w plenerze, najlepszym rozwiązaniem będzie mikrofon dynamiczny. Szukając jednak urządzenia do nagrywania w domu lepiej wybrać mikrofon pojemnościowy. Pozwoli on na zarejestrowanie wszystkich dźwięków z niezwykłą precyzją.

Wielkość membrany

Obecnie na rynku dostępne są następujące mikrofony z podziałem na rozmiar membrany:

 • Mikrofony wielkomembranowe – Do zalet mikrofonów wyposażonych w membrany o średnicy większej niż 19 mm można zaliczyć niską wartość szumów własnych oraz często pożądaną wysoką czułość rejestrowania dźwięku. Do wad możemy zaliczyć większe zniekształcenia oraz węższe pasmo przenoszenia dźwięku.
 • Mikrofony małomembranowe – Do zalet mikrofonów wyposażonych w membrany nie większe niż 15,9 mm możemy zaliczyć niski poziom zniekształceń oraz doskonałe rejestrowanie wysokich tonów. Największą wadą małej membrany jest wysoki poziom szumów własnych.
 • Mikrofony średniomembranowe – Wielkość membrany mieści się pomiędzy 15,9 mm a 19 mm. Jest to idealne rozwiązanie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z rejestrowaniem dźwięku.

Typ złącza

Mikrofon przed użyciem należy podłączyć od urządzenia zewnętrznego, bez znaczenia czy jest to mikrofon do komputera czy też profesjonalny sprzęt studyjny. Obecnie w sklepach możemy znaleźć mikrofony o następujących złączach:

 • XLR-3 – takie złącze znajdziemy w mikrofonach profesjonalnych używanych w studiach nagraniowych.
 • Jack – złącze stosowane w mikrofonach komputerowych. Jego średnica to 3.5 mm oraz 6.3 mm.
 • USB – mikrofony USB mają jedną znaczącą przewagę nad pozostałymi urządzeniami do rejestrowania dźwięku. Do działania nie wymagają podłączania do wzmacniaczy, czy też karty dźwiękowej. Mikrofon podłącza się bezpośrednio do złącza USB w komputerze. tego typu mikrofony nie wymagają posiadania wzmacniacza czy karty dźwiękowej.

Zastosowanie

W zależności od tego, do czego chcemy używać mikrofonu możemy wyróżnić:

 • Mikrofony do nagrywania wokalu – zaliczają się do nich zarówno pojemnościowe jak i dynamiczne mikrofony. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnym nagrywaniu dźwięku wybierz mikrofon pojemnościowy.
 • Mikrofony lektorskie i do nagrywania vlogów – najlepszym rozwiązaniem do nagrywania wokalu jest mikrofon dynamiczny.
 • Mikrofony reporterskie – do nagrywania dźwięku w terenie najlepszy będzie mikrofon dynamiczny jednokierunkowy.
 • Mikrofony do komputera i Skype – najlepszym rozwiązaniem jest mikrofon USB

Najlepsze zapytania:

 • jaki mikrofon do gier 2019
 • dobry mikrofon do komputera usb
 • mikrofon do komputera media expert
 • mikrofon do komputera allegro
 • jaki mikrofon do laptopa
4.4/5 - (11)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki mikrofon do nagrywania i streamingu wybrać?
Następny artykułJakie słuchawki zamknięte kupić?

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

8 OPINII UŻYTKOWNIKÓW

 1. Kupiłem ostatnio mikrofon do komputera Rode NT3 i mam wrażenie, że jest on bardzo czuły, można to jakoś zmniejszyć ?

  • zestaw połączony ze słuchawkami nie da Ci tak dobrej jakości nagrania jak dobry mikrofon do komputera podłączany osobno. nie ma opcji by w słuchawkach nagrywać streamy, filmy na yt czy wokal. idealną opcją byłby mikrofon studyjny albo pojemnościowy no chyba że używasz mikrofonu w słuchawkach do cs-a, to taki komplet w zupełności wystarczy

  • Zależy co chcesz robić. jak chcesz bawić się w karaoke albo jakieś streamy to lepszym rozwiązaniem będzie dobry mikrofon do komputera jako osobne urządzenie a nie z słuchawkami, będzie na pewno czuły i uzyskasz lepszą jakość nagrań

   • Nie koniecznie. Zewnętrzny mikrofon bedze trwalszy i z pewnością tak szybko się nie zepsuje. Jakość dźwięku tez będzie większa niż w słuchawkowym mikrofonie. Godnym mikrofonem do komputera a w tym do CS:GO jest kierunkowy Samson Go Mic. Zbiera dźwięk głównie z przodu dzięki czemu nie słychać klawiatury.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here