Projektor / Rzutnik multimedialny

2

Wybieramy najlepszy projektor i rzutnik

Projektor BENQ W1070+ DLP FHD 2200lm
Projektor BENQ W1070+ DLP FHD 2200lm

Oglądanie filmów czy granie w gry nie sprawia takiej radości, gdy posiadamy zbyt mały ekran. W większości domów w dalszym ciągu spotkamy telewizory o dużej przekątnej ekranu, oferujące dobrą jakość obrazu w przystępnej cenie. Alternatywą dla dużego telewizora jest projektor, przy którym wielkość obrazu regulujemy sami. Jeżeli zależy Ci na dużym ekranie, głębokiej czerni oraz żywych kolorach, wybierz rzutnik multimedialny.

Dawniej projektory spotkać można było jedynie w szkołach, firmach i na konferencjach. W obecnych czasach projektory podłącza się najczęściej do kina domowego, bowiem powstał nowy segment tego typu sprzętu, przeznaczony do użytku domowego. Mając w domu dobry projektor, poczujemy się niczym w prawdziwym kinie.

Z racji, iż przy zakupie projektora pojawia się zazwyczaj wiele pytań, przygotowaliśmy odpowiedzi na te, które pojawiają się najczęściej. Zatem, jeżeli nie wiesz, jaki projektor do domu wybrać, przeczytaj poniższy poradnik.

Jaki projektor, czyli technologia wytwarzania obrazu

Na chwilę obecną w sklepach spotkać możemy projektory LCD, LCoS oraz DLP. Każdy z wymienionych typów różni się od siebie technologią tworzenia obrazu. Wybór danej technologii powinniśmy dopasować do warunków, w jakich będziemy rzucać obraz. Jednak która będzie odpowiednia?

  • Projektor DLP – projektory wykorzystujące technologię DLP to połączenie wysokiej jakości obrazu i dobrej ceny. Projektory DLP wyświetlają obraz wysokiej rozdzielczości, zachowując przy tym głębię czerni oraz wysoki kontrast obrazu. Ten typ projektora polecany jest w szczególności dla graczy. Bez problemu podłączymy do niego komputer i konsolę.
  • Projektor LCD – ten typ projektora idealnie sprawdza się podczas oglądania filmów, ale także podczas grania w gry. Technologia LCD pozwala na wysokie odwzorowanie barw przy zachowaniu idealnej ostrości obrazu. Cena projektora LCD jest jednak nieco wyższa niż w przypadku modeli DPL.
  • Projektory LCoS – jest to najlepszy projektor do kina domowego. Idealnie odwzorowane barwy, głęboka czerń i doskonałe naświetlenie sprawi, że poczujemy się jak w prawdziwym kinie.
  • Projektory laserowe – tego typu projektory najczęściej stosuje się w firmach oraz podczas różnego typu konferencji i spotkań. Cena początkowa urządzenia jest wyższa niż w przypadku projektora lampowego, jednak jego żywotność jest niemal 10-krotnie wyższa, co pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji urządzenia. Żywotność lasera szacuje się na ok 30 000 godzin ciągłej pracy.
  • Projektory lampowe – zastosowane w projektorze lampy mają znacznie niższą żywotność niż laser. Plusem jest jednak fakt, że lampę możemy po zużyciu samodzielnie wymienić, zaś wymiany lasera dokonuje się jedynie w serwisie. Projektory lampowe są tanie, lecz mimo to idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie kina domowego. Lampa oddaje głębię czerni oraz barw, dostarczając niesamowitych wrażeń z każdego seansu. Minusem jest fakt, że lampa musi odpowiednio się nagrzać, co może trwać nawet kilkadziesiąt sekund.
  • Projektory LED – idealnie odwzorowują kolory, zachowując przy tym doskonałą głębię czerni. Projektor LED dzięki zastosowanej technologii ma bardzo długą żywotność. Zastosowanie ledów pozwoliło również na eliminację efektu tęczy. Ten typ projektora sprawdzi się podczas grania w gry oraz do oglądania filmów.
  • Projektor 3D – przy pomocy projektora 3D wyświetlimy trójwymiarowy obraz zarówno z gier jak i same filmy. Trójwymiarowy obraz dostarczy nam jeszcze większej dawki emocji, dając wrażenie jak byśmy znajdowali się w samym centrum akcji. Cena projektora 3D nie jest niska, bowiem za dobry model przyjdzie nam zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Projektory laserowe i lampowe doskonale sprawdzają się w warunkach domowych, zarówno jako element kina domowego, jak i do wyświetlania obrazu z gier. Warto jednak pamiętać, że w projektorach lampowych montowane są wysokociśnieniowe lampy UHP, które przed pracą muszą się odpowiednio rozgrzać. Projektory laserowe oraz LED, gotowe są do pracy zaraz po ich uruchomieniu. Ma to swoje przełożenie również na żywotność i cenę.

Praktycznie każdy projektor czy rzutnik multimedialny możemy postawić na specjalnej szafce, jak i podwiesić pod sufitem. Należy również pamiętać o dobraniu odpowiedniej rozdzielczości do pomieszczenia, w którym wyświetlać będziemy obraz. Zdecydowana większość urządzeń wyposażonych jest także w moduł WiFi.

Ranking projektorów 2019

 

Jaką rozdzielczość obrazu wybrać?

Wybór odpowiedniej rozdzielczości jest kluczowy, bowiem wpływa ona bezpośrednio na jakość wyświetlanego obrazu. Rozdzielczość projektora należy dobrać odpowiednio do odległości, w jakiej znajdować się będzie urządzenie od ekranu projektora. Do najczęściej spotykanych rozdzielczości projektorów zaliczyć możemy 800×600 (SVGA), 1024×768 (XGA), 1280×720 (HD), 1280×800 (WXGA), 1600×1200 (UXGA), 1920×1080 (FullHD), 1920×1200 (WUXGA) oraz 4096×2160 pikseli (projektor 4K).

Jaki projektor 4K wybrać?

Projektory 4K najczęściej kupowane są przez firmy, prowadzące konferencje. Duża przekątna obrazu pozwala na wyświetlanie czytelnego obrazu, który widoczny jest nawet z końca sali. Cena projektora 4K jest stosunkowo wysoka, bowiem za takie urządzenie przyjdzie nam zapłacić kilkukrotnie więcej niż za projektor 1920×1080 (FullHD). Czy warto kupić taki projektor do domu? Tak, o ile posiadasz odpowiednio duży salon lub planujesz stworzyć swoje własne kino domowe.

 

Jaki projektor FullHD wybrać?

Projektory FullHD to najchętniej wybierane rzutniki multimedialne do kina domowego. Podłączając taki projektor możemy zapomnieć o skalowaniu obrazu, które pogarsza jakość. Rozdzielczość 1920×1080 sprawdza się idealnie podczas oglądania filmów. Jeżeli interesuje nas tani projektor do domu, warto dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją techniczną oraz sprawdzić opinie w sieci.

 

Projektor multimedialny 1280×800 – czy warto?

Projektory multimedialne o mniejszych rozdzielczościach idealnie sprawdzają się w tradycyjnych salonach, gdzie podłączane są do zestawu kina domowego. Tego typu rzutnik zamontować możemy w średniej wielkości salonie, dzięki czemu zachowamy zarówno ostrość obrazu jak i głębię czerni. Jest to dobry wybór, jeżeli szukamy taniego projektora do domu.

Projektor multimedialny o niskiej rozdzielczości – czy warto?

Niska rozdzielczość obrazu przekłada się na gorszy obraz, dlatego projektory oferujące rozdzielczości 1024×768 i 800×600 przeznaczone są głównie do biur, gdzie nie wyświetla się filmów, a jedynie prezentacje multimedialne i dokumenty. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby dokupić dobry ekran do projektora – niskiej jakości ekran w jeszcze większym stopniu wpłynie na pogorszenie jakości obrazu.

Jasność projektora – dlaczego jest ważna?

Wybierając projektor należy zwrócić szczególną uwagę na jeden istotny parametr – jasność strumienia światła. Poziom jasności projektora zależy głównie od jego mocy. Wartość ta podawana jest w lumenach (lm). Od poziomu jasności zależy w głównej mierze jakość wyświetlanego obrazu, głębokość czerni oraz nasycenie barw. W przypadku, gdy wyposażeni jesteśmy w ekran do projektora, bez problemu możemy wybrać model o mniejszym natężeniu światła. Jeżeli obraz wyświetlany będzie bezpośrednio na jasnej ścianie, w takim przypadku potrzebujemy mocniejszego projektora multimedialnego.

Mini projektor led uc28+
Mini projektor led uc28+

Jasność projektora należy dopasować w głównej mierze do tego, w jakim pomieszczeniu i na jakiej powierzchni będziemy wyświetlać obraz. Jeżeli planujemy podłączyć projektor do kina domowego, najlepszym rozwiązaniem będzie model o jasności od 1500 do 2000 lumenów. Taki poziom naświetlenia sprawdzi się zarówno w domu, jak i podczas małych prezentacji biurowych.

Jeżeli szukasz projektora do sali konferencyjnej, zdecydowanie powinieneś wybrać model o jasności powyżej 2000 lumenów. Taki poziom naświetlenia sprawdzi się w mniejszych salach przy zasłoniętych oknach. Projektory oferujące jasność powyżej 3000 lumenów dedykowane są do dużych sal konferencyjnych, gdzie obraz wyświetlany jest na specjalnym ekranie. W tym przypadku okna nie wymagają pełnego zasłonięcia. Profesjonalne projektory oferują jasność na poziomie 4000-5000 lumenów, gdzie wyświetlany obraz wygląda świetnie nawet przy odsłoniętych oknach. Cena takiego projektora niestety jest znacznie wyższa i w większości przypadków mogą sobie na niego pozwolić jedynie duże firmy. Projektory do sal kinowych wyświetlają obraz o naświetleniu nawet 31000 lumenów. Cena takich urządzeń sięga nawet kilkuset tysięcy złotych – przykład takiego projektora to Panasonic PT-RS30 oraz PT-RZ31.

Projektor do domu czy firmy?

Bardzo często słyszymy pytanie, czym różnią się projektory dedykowane do kina domowego, od tych przeznaczonych głównie do wyświetlania prezentacji biznesowych. Różnice pomiędzy jednym a drugim typem wypisaliśmy poniżej:

  • Projektor do kina domowego – podczas wybierania projektora do filmów, powinniśmy zwrócić większą uwagę na jakość odwzorowania barw, niż na jasność. Projektory do kina domowego oferują jasność obrazu na poziomie 1500-2000 lumenów. Takie natężenie światła w zupełności wystarcza do domowych seansów kinowych. Wybierając projektor do domu, najlepszym rozwiązaniem jest projektor FullHD, którego cena w porównaniu do jakości obrazu nie jest wygórowana. Godnymi polecenia są projektory Benq, Epson, Panasonic czy Viewsonic.

 

  • Projektor biznesowy do prezentacji – projektory przeznaczone do użytku biurowego zaprojektowane zostały tak, aby oferować jak najwyższą jakość obrazu i jasność, przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszych rozmiarów i wagi urządzenia. Projektory biznesowe w znacznej większości oferują rozdzielczość HD lub niższą. Projektor do prezentacji wyposażony jest w szereg dodatkowych złącz oraz WiFi. W wielu modelach zainstalowany jest również głośnik. W tym segmencie królują tacy producenci jak Optoma, Epson, Benq, NEC i Sony.

 

Jaki kontrast w projektorze?

Kontrast na wysokim poziomie w projektorze daje nam gwarancję czystego i głębokiego obrazu. Wyświetlany na ekranie obraz będzie czytelny, a kolory odpowiednio nasycone. Jednak jak tego dokonać, aby wybrać dobry projektor z odpowiednio wysokim kontrastem? Wielu producentów w specyfikacji podaje kontrast, który uzyskać możemy tylko i wyłącznie w pełni zaciemnionym pomieszczeniu, w którym jedynym źródłem światła jest właśnie projektor/rzutnik.

Największą rolę kontrast odgrywa w przypadku, gdy podłączymy go do kina domowego. Jest to szczególnie ważne, bowiem filmy wyświetlane są przy dużym zaciemnieniu pomieszczenia. W przypadku tradycyjnych projektorów do kina domowego kontrast szacuje się na poziomie 10000:1 oraz 15000:1. Warto również dodać, że jest to kontrast dynamiczny, który spotykany jest tylko i wyłącznie w projektorach klasy wyższej.

W przypadku projektorów biznesowych, kontrast oscyluje w granicach 2000:1 oraz 3000:1, co do czytelnego wyświetlania prezentacji w zupełności wystarczy. Oprócz kontrastu równie ważne jest odpowiednie ustawienie projektora oraz dobranie prawidłowej odległości urządzenia od ekranu.

Jaka odległość projektora od ekranu jest poprawna?

Rozmiar wyświetlanego obrazu w głównej mierze zależy właśnie od odległości projektora od ekranu. Warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka typów projektorów i rzutników multimedialnych, których odległość rzutowania jest różna.

Jeżeli potrzebujemy rzutnik, który musi zostać ustawiony blisko ekranu, najlepszym wyborem będzie projektor krótkoogniskowy. W przypadku takiego urządzenia odległość soczewki od ekranu może być mniejsza niż 1m. Takie ustawienie rzutnika w większości przypadków pozwala na uzyskanie obrazu o przekątnej ponad stu cali. Alternatywą są również projektory o krótkim rzucie, które najczęściej umiejscowione są w odległości kilku metrów od ekranu, a obraz jaki można uzyskać przekracza 150 cali.

Tradycyjny projektor do kina domowego umieszcza się najczęściej w odległości od 2 do 5 metrów od ekranu. Rozmiar obrazu, jaki można uzyskać przy takim rzutniku przekraczać będzie 200 cali.

Projektor z WiFi

Funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazu z komputera, smartfona czy tabletu bezpośrednio na ekran rzutnika przydaje się w szczególności, gdy projektor zawieszony jest pod sufitem. Wykorzystanie modułu WiFi w projektorze pozwala również zmniejszyć ilość zbędnych przewodów. Funkcja bezprzewodowego przesyłania obrazu to przydatna cecha, która pozwoli zminimalizować ilość zastosowanych kabli, a także zapewni uniwersalność połączenia.

Złącza – które nam się przydadzą?

W zależności od konkretnego modelu projektora/rzutnika, do dyspozycji będziemy mieli różne złącza dostępne na tylnym panelu. Do najbardziej przydatnych i najczęściej stosowanych możemy zaliczyć:

  • złącze HDMI – jest to obecnie najczęściej stosowane złącze do jednoczesnego przesyłania dźwięku i obrazu,
  • złącze D-Sub – służy do przesyłania analogowego sygnału video,
  • złącze DVI – służy do przesyłania sygnału video,
  • port USB – umożliwia podłączenie pendrive, smartfona czy telefonu do projektora.

Telewizor czy projektor?

To pytanie najczęściej zadają osoby, które poszukują projektora do kina domowego, jednak wahają się jeszcze przed zakupem. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze – projektor czy telewizor. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników. Projektor ofertuje jednak znacznie większy obraz niż telewizor, a każdy seans odczuwamy tak, jak byśmy byli w prawdziwym kinie. Projektory nadają się również do grania w gry na konsoli i komputerze.

Telewizor znacznie lepiej sprawdzi się podczas codziennego oglądania programów telewizyjnych. W przeciwieństwie do projektora, w TV nie trzeba cyklicznie wymieniać lamp, ani serwisować urządzenia. Telewizor lepiej poradzi sobie również w pomieszczeniach, gdzie jest duże natężenie światła.

Jakiego producenta projektor kupić?

W sklepach znajdziemy projektory wielu producentów, jednak do najpopularniejszych zaliczyć możemy Optoma, NEC, BenQ, Epson, Sony, Panasonic, Ricoh, Hitachi, Vivitek, Dell i Acer. Wybierając znanego producenta mamy pewność, że do produkcji projektora czy rzutnika użyto materiałów najwyższej jakości, a w przypadku ewentualnej awarii nie będziemy mieli problemu z gwarancją. Dodatkowo, w ofercie tych producentów znajdziesz projektory przenośne (tzw. mini projektory), specjalne modele przeznaczone do gier, projektory kinowe oraz takie, wyposażone w obiektyw ultra krótkoogniskowy. W zestawie często jednak nie znajdziemy uchwytu do powieszenia urządzenia pod sufitem.

Najlepsze zapytania:

  • projektory 2019
  • jaki projektor kupić
  • projektor do kina domowego 2019
  • jaki projektor
  • tani rzutnik do domu
5/5 - (1)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdtwarzacz CD / SACD
Następny artykułSubwoofer do kina domowego

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

2 OPINII UŻYTKOWNIKÓW

  1. Projektory Benq są fajne i niedrogie. Nie ma co się jednak oszukiwać. Kupując projektor za 300 zł szałowego obrazu nie uzyskamy. Do filmów to najlepiej Epson lub Panasonic ale to też z wyższej półki. Za mniej niż 1000 zł nawet nie ma co kupować rzutnika bo filmów i tak nie obejrzymy w super jakości.

  2. testowałem ostatnio projektor led, fajna sprawa, nie trzeba nawet zasłaniać okien do oglądania filmów – trochę tylko cena odstrasza 😀

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here