Jaki mikrofon do nagrywania i streamingu wybrać?

0

Najlepsze mikrofony dynamiczne i pojemnościowe

Wybór dobrego mikrofonu do nagrywania i streamowania to nie łatwe zadanie. Mimo, iż każdy z nas posiada mikrofon w telefonie, laptopie, słuchawkach czy też kamerze internetowej, to nie nadają się one do profesjonalnego nagrywania dźwięku. Wbudowany mikrofon będzie zmorą każdego Youtubera. Jaki mikrofon zatem wybrać, aby w domowych warunkach profesjonalnie nagrywać dźwięk? Jaki wpływ na jakość ma cena i czy warto kupić tani mikrofon? Odpowiedzi na te pytania i opinie znajdziesz poniżej.

Mikrofon wbudowany – dlaczego nie warto go używać?

Każda kamera internetowa, laptop, aparat czy też smartfon posiada wbudowany mikrofon. Ogromną wadą mikrofonów w tych urządzeniach jest fakt, że nie są kierunkowe. Co to dokładnie oznacza? Wbudowane mikrofony zbierają wszystkie dźwięki z otoczenia, również szumy które potrafią w skuteczny sposób zepsuć całe nagranie. Jak zatem w domowych warunkach nagrać czystą ścieżkę dźwiękową? Najprostszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w mikrofon kierunkowy. W przypadku nagrywania dźwięku bezpośrednio na komputer warto wybrać dobry mikrofon USB, który można kupić już od 100 zł.

Mikrofon USB do komputera

Mikrofon dynamiczny czy pojemnościowy?

Zarówno mikrofony pojemnościowe jak i mikrofony dynamiczne posiadają swoje wady i zalety, a wszystko zależy od tego do czego dokładnie będziemy wykorzystywać owy sprzęt. Mikrofony pojemnościowe są nadal często używane mino swojej prostej konstrukcji, która posiada wiele zalet.

Mikrofon pojemnościowy – nie wymaga dodatkowego zasilania podczas nagrywania, co daje mu przewagę nad mikrofonem dynamicznymi. Dodatkowo mikrofony pojemnościowe można zamontować się na statywach wraz z wygłuszeniem redukującym szumy otoczenia. Jakość dźwięku zarejestrowanego przez mikrofon pojemnościowy jest naprawdę dobra pod warunkiem, że nagranie odbywa się w stabilnym otoczeniu, np. pokoju / studio. Jaki mikrofon pojemnościowy kupić? Zobacz poniżej.

Mikrofon dynamiczny – niewątpliwie jedną z największych wad, a zarazem zalet jest fakt, że mikrofon dynamiczny wymaga zewnętrznego źródła zasilania podczas nagrywania. Dlaczego jest to jednocześnie wada i zaleta? Otóż z jednej strony mikrofon dynamiczny wymaga ładowania akumulatora, ale z drugiej strony możemy bez problemu się z nim przemieszczać bowiem jest to mikrofon bezprzewodowy. Najczęściej spotykane modele to mikrofony ręczne, które idealnie sprawdzają się w trudnych warunkach, np. w plenerze. Jaki mikrofon dynamiczny kupić? Zobacz poniżej.

Mikrofon do nagrywania bez szumów

Nawet najlepszy mikrofon w stu procentach nie wyeliminuje szumów otoczenia. Są jednak pewne sposoby, które pozwalają na zredukowanie zakłóceń do minimum jak specjalne filtry do mikrofonu. Dostępne na rynku filtry przeciwszumowe mają różne kształty i wygląd, lecz wszystkie spełniają swoją funkcję doskonale. Filtry do mikrofonów kierunkowych należy oczywiście dobierać na podstawie warunków panujących w otoczeniu nagrania.

Mikrofon dla Youtubera, Streamera, do wokalu i gier

Wybór dobrego mikrofonu do gier, nagrywania filmów na Youtube, streamowania czy też nagrywania wolaku nie jest prosty. Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad jak dobrać odpowiedni mikrofon.

  • Mikrofon do wokalu – Najlepszym rozwiązaniem do nagrywania wokalu jest mikrofon dynamiczny ręczny lub mikrofon pojemnościowy na statywie.
  • Mikrofon do gier i streamingu – Tutaj idealnie sprawdzi się zarówno mikrofon dynamiczny ręczny jak i pojemnościowy na statywie.
  • Mikrofon dla Youtubera – Do nagrywania dźwięku wykorzystywanego w filmach na Youtube najlepszym rozwiązaniem będzie mikrofon pojemnościowy na statywie.
  • Mikrofon dla lektora – Dla lektora najlepszym rozwiązaniem będzie mikrofon pojemnościowy na statywie.

Dobry mikrofon do 50-100 zł

Tani mikrofon do nagrywania w cenie do 50 – 100 zł nie musi wcale oznaczać niskiej jakość nagrywanego dźwięku. Wręcz przeciwnie. Obecnie na rynku można bez problemu znaleźć dobry i tani mikrofon, który idealnie sprawdzi się w domowych warunkach. Tani mikrofon to idealna opcja dla osób zaczynających swoją przygodę z nagrywaniem dźwięku. Wielu obecnie znanych streamerów zaczynało właśnie na takim sprzęcie.

Dobry mikrofon do 200 zł

Mikrofon za 150 – 200 zł można zaliczyć już do urządzeń półprofesjonalnych, które oferują czysty dźwięk z minimalną ilością szumów w tle ledwie słyszalnych dla ludzkiego ucha. Jeżeli myślisz nad profesjonalnym nagrywaniem dźwięku, to mikrofon do 200 zł będzie najlepszą opcją. W tej cenie kupimy zarówno model pojemnościowy jak i dynamiczny.

Dobry mikrofon do 300 zł

Mikrofon do 300 zł idealnie sprawdzi się do nagrywania dźwięku na Youtube, do streamowania, czy nagrywania wokalu. W komplecie powinniśmy znaleźć szereg filtrów przeciwszumowych, a w przypadku niektórych modeli nawet statyw. Jeżeli interesuje Cię profesjonalny mikrofon do nagrywania, to w tym przedziale cenowym znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli nie wiesz jaki mikrofon do 300 złotych kupić, zobacz poniżej.

Mikrofon do nagrywania i streamowania – Ranking 2019

Do grona najpopularniejszych producentów mikrofonów możemy zaliczyć Rode, MXL, Audio Technica, Shure, Trust, Tracer, oneConcept. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i tanie mikrofony do nagrywania. Zobacz powyższy ranking mikrofonów, który pozwoli Ci podjąć decyzję jaki mikrofon do nagrywania kupić. W zestawieniu znajdziesz również aktualną cenę urządzenia i opinie.

Najlepsze zapytania:

  • mikrofon do nagrywania wokalu do komputera
  • mikrofon do nagrywania wokalu usb
  • mikrofon do śpiewania w domu
  • dobry mikrofon do wokalu
  • mikrofon do nagrywania rapu
4.6/5 - (8)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie słuchawki półotwarte?
Następny artykułJaki mikrofon do komputera?

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here