Jakie głośniki do komputera wybrać?

3

Wybieramy najlepsze zestawy głośników komputerowych 2.1 i 5.1

Głośniki Creative T3150
Głośniki Creative T3150

Komputery stacjonarne i laptopy towarzyszą nam każdego dnia zarówno podczas pracy, jak i w trakcie grania w gry, słuchania muzyki czy też oglądania filmów. Każdej z tych czynności towarzyszy dźwięk, który dostarcza nam dodatkowych wrażeń i emocji. Ze wszystkich tych czynności możemy czerpać jeszcze więcej przyjemności, inwestując w dobre głośniki do komputera. W sklepach znajdziemy jednak wielu producentów głośników komputerowych, oferujących zestawy w różnej konfiguracji, m.in. 2.0, 2.1 oraz zestawy 5.1. Każda z oferowanych konfiguracji ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zatem jakie głośniki do komputera wybrać?

Wybierając nagłośnienie do komputera ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Tylko w ten sposób możemy wybrać najlepsze głośniki, które sprostają naszym oczekiwaniom. Sprzęt oferowany przez różnych producentów najczęściej różni się od siebie parametrami technicznymi, wyglądem, ceną oraz rodzajem połączenia. Jak wybrać te najlepsze? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym poradniku.

Głośniki 2.0, 2.1 czy zestaw 5.1?

Głośniki Logitech Z323 EU
Głośniki Logitech Z323 EU

W zależności od tego, jakie są nasze wymagania odnośnie dźwięku, możemy wybrać różną konfigurację głośników. Podstawowe głośniki komputerowe możemy nabyć w konfiguracji 2.0, w skład której wchodzą dwie małe kolumny, oferujące dźwięk przyzwoitej jakości. Tego typu głośniki najczęściej ustawia się po prawej i lewej stronie laptopa bądź monitora, w równej odległości od naszego fotela. Dzięki temu dźwięk słyszany będzie równomiernie z obu stron. Wybierając głośniki 2.0 musimy liczyć się z faktem, że nie grają one najmocniej, bowiem oferują dźwięk wielotonowy – w praktyce oznacza to, że służą zarówno do odtwarzania wysokich, średnich jak i niskich tonów. Jest to najtańsza opcja na nagłośnienie do komputera. Ceny tego typu zestawów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą głośniki komputerowe 2.1. Oprócz małych kolumn w zestawie znajdziemy subwoofer, którego zadaniem jest odtwarzanie niskich tonów. Generuje on bas, którego nie usłyszymy w konfiguracji 2.0. Jakość basu będzie adekwatna do jakości samego zestawu, a co za tym idzie – kupując najtańsze głośniki dźwięk będzie raczej płytki. Jeżeli zależy Ci na dźwięku dobrej jakości, postaw na renomowanego producenta. Głośnik niskotonowy (subwoofer) ustawia się najczęściej na podłodze pod lub obok biurka. Wybierając taki zestaw należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca pod biurkiem.

Ranking głośników komputerowych 2.1

 

Zaletą kompaktowych, biurkowych głośników jest fakt, że zajmują one stosunkowo mało miejsca, a do ich podłączenia nie jest wymagana specjalistyczna wiedza. Część tego typu zestawów podłączymy zarówno za pomocą złącza Jack, jak i USB. Takie rozwiązanie dodatkowo wpływa na mobilność głośników, bowiem bez problemu podłączymy je nawet to laptopa. Mała ilość głośników oznacza również mniejszą liczbę przewodów. Głośniki 2.0 oraz 2.1 nabyć można również w wersji bezprzewodowej, dzięki czemu kolumny satelity ustawić możemy w dowolnym miejscu, bez rozwijania kabli.

Zestawy nagłośnienia 5.1 do komputera to gratka dla prawdziwych fanów dobrego brzmienia. W zestawie oprócz 2 przednich kolumn i subwoofera znajdziemy dodatkowo 2 głośniki tylne oraz 1 środkowy, który najczęściej ustawia się tuż pod monitorem nieopodal podstawki. Konfiguracja głośników 5.1 pozwala na uzyskanie płynnego i czystego dźwięku przestrzennego, co przydaje się nie tylko podczas oglądania filmów, ale także podczas grania w gry czy słuchania muzyki. Dlaczego warto zainwestować właśnie w taki zestaw? Oferuje on znacznie wyższą jakość dźwięku przestrzennego oraz generuje zdecydowanie więcej wrażeń, bowiem zawsze znajdujemy się w centrum dźwiękowej akcji.

Głośniki 5.1 czy 7.1?

Uzyskanie dźwięku kinowego w domowych warunkach nie jest wcale takie trudne. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni zestaw głośników, składający się z 5 lub 7 mniejszych kolumn, wzmocnionych dodatkowo subwooferem. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się głośniki 5.1 oraz 7.1, oferujące dźwięk przestrzenny. Cena takich zestawów jest nieco wyższa niż w przypadku konfiguracji jedynie z dwoma kolumnami. Do obsługi 5 oraz 7 kanałów dźwięku, potrzebna jest również specjalna karta graficzna, posiadająca odpowiednią ilość wejść. Zestawy odtwarzające dźwięk trójwymiarowy, dedykowane są w szczególności graczom i kinomaniakom.

Ranking głośników komputerowych 5.1

 

Moc głośników

Głośniki JBL Jebre Wireless Para
Głośniki JBL Jebre Wireless Para

Jakiej mocy głośniki do komputera powinniśmy wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, do czego konkretnie będziemy używać głośników oraz jaki mamy budżet. Moc głośników wyraża się watach, a im wartość jest wyższa, tym z mocniejszym zestawem mamy do czynienia. Producenci najczęściej podają jednak łączną moc wszystkich głośników określaną jako RMS. Jest to nic innego jak łączna moc wszystkich głośników wchodzących w skład zestawu. W zestawach 2.0 wartość RMS oznaczać będzie łączną moc obu kolumn. W przypadku zestawów 2.1 będzie to moc kolumn oraz subwoofera. W przypadku zestawów 5.1 jednostka RMS oznaczać będzie łączną moc głośników przednich, tylnych, subwoofera i głośnika centralnego.

Mocniejsze głośniki oferują znacznie więcej możliwości, bowiem inwestując w zestaw o łącznej mocy RMS ok. 100W, bez problemu obejrzymy filmy oraz zagramy w gry, którym towarzyszyć będzie czysty i mocny dźwięk. Moc głośników należy dopasować również pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym będziemy słuchać muzyki czy oglądać filmy.

Głośniki gamingowe wyposażone są zazwyczaj w przetworniki o większej mocy, gdzie wartość RMS wahać może się od 100 do nawet 500 W. Głośniki dedykowane do gier to najczęściej zestawy 5.1 i 7.1.

Ważne jest, aby nie mylić mocy głośników z jakością dźwięku. Na samą jakość odtwarzanego dźwięku ma wpływ również częstotliwość przenoszenia. Pasmo przenoszenia w dobrych głośnikach do komputera powinna mieścić się w zakresie 30 Hz do 25000 Hz. Tańsze głośniki oferują węższe pasmo, które najczęściej wynosi od 50 Hz do 20000 Hz. Ludzkie ucho rejestruje dźwięk już od 20 Hz, co w praktyce oznacza, że głośniki, w których pasmo zaczyna się dopiero od 50 Hz nie pozwolą nam na usłyszenie najmniejszych szczegółów dźwiękowych. Im szersze będzie pasmo przenoszenia, tym cena głośników będzie wyższa.

Czym różni się moc PMPO od RMS?  

Jedną z podstawowych wartości (i niejednokrotnie jedyną), na którą patrzymy wybierając sprzęt grający jest moc. Ma to szczególne zastosowanie, gdy nie wiemy jakie głośniki do komputera wybrać. Producenci niejednokrotnie zawyżają tą wartość, a co gorsza, podają moc wyrażoną w PMPO, zamiast RMS. Czym różni się PMPO od RMS? Moc PMPO to nic innego jak maksymalna moc głośnika, którą ten może osiągnąć jedynie w danym okresie czasu. RMS jest to moc stała i średnia zestawu. Im wartość RMS będzie wyższa, tym dźwięk z głośników będzie głośniejszy oraz bardziej wyrazisty. Przed zakupem wybranego modelu dokładnie sprawdź, czy podana moc wyrażona jest jako RMS czy PMPO i czy wartość ta podana jest dla całego zestawu, czy jedynie dla danego głośnika.

Głośniki do komputera aktywne czy pasywne?

Czym różnią się głośniki aktywne od pasywnych? Głośniki aktywne wyposażone są we wbudowany wzmacniacz. Jest to jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań, znacznie obniżające koszty skompletowania zestawu grającego. W przypadku głośników aktywnych nie ma potrzeby dokupywania dodatkowego wzmacniacza czy amplitunera. Głośniki pasywne do działania wymagają podłączenia wzmacniacza. Ten typ głośników najczęściej wybierany jest przez osoby doświadczone w sferze audio.

Głośniki do komputera bezprzewodowe czy przewodowe?

Wielu znanych producentów jak JBL, Logitech czy Creative, oferuje zarówno głośniki przewodowe, jak i bezprzewodowe głośniki do komputera, wykorzystujące technologię Bluetooth. Zestaw bezprzewodowy bez problemu ustawimy w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Nie musimy się zatem martwić, że nie starczy nam przewodu. Czy głośniki komputerowe Bluetooth oferują dźwięk gorszej jakości? I tak, i nie. Dla wielu użytkowników sprzętu komputerowego różnica w jakości dźwięku będzie praktycznie niezauważalna. Opóźnienia w przesyle dźwięku również będą na poziomie bliskim zera. Cena głośników Bluetooth jest zazwyczaj wyższa, niż w przypadku głośników przewodowych.

Jak po przewodach rozpoznać dobre głośniki komputerowe?

Dobry zestaw głośników wyposażony będzie w długie przewody, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Im kable dłuższe, tym większe mamy możliwości w przypadku rozstawienia głośników, co jest szczególnie ważne przy zestawach 5.1, gdzie głośniki tylne powinny być ustawione odpowiednio daleko w stosunku do centrum dźwięku. Drugą ważną kwestią jest sama jakość kabli. Często im przewody dłuższe, tym ich jakość jest gorsza. Po czym poznać, że przewody są odpowiednie? Powinny być grube, ciężkie a ich powłoka wytrzymała. Droższe zestawy wyposażone są również w wejścia optyczne. Za dobre głośniki komputerowe zapłacić musimy nawet 500 zł. Zestawy dla graczy wahają się w cenach od 100zł do 200zł, zaś najtańsze modele kupimy już za 50 zł.

Jakiego producenta głośniki do komputera wybrać?

Obecnie do najpopularniejszych marek zaliczyć możemy Creative, Logitech, JBL, Bose, Genius, Philips, Trust, Tracer, A+, Media-Tech, Esperanza, Ravcore, Edifier, Omega, Natec Genesis i Microlab. Wybierając sprzęt renomowanego producenta, możemy mieć pewność, że w zestawie znajdziemy instrukcję obsługi oraz informację, jak podłączyć głośniki do komputera. Dodatkowo sprzęt znanej marki w testach będzie posiadać wiarygodne opinie i oceny.

Najlepsze zapytania:

  • dobre głośniki do komputera z basem 2019
  • głośniki komputerowe ranking 2019
  • dobre głośniki stereo na biurko
  • jakie głośniki komputerowe
  • głośniki komputerowe Logitech czy Creative
5/5 - (2)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSubwoofer do kina domowego
Następny artykułRanking: Najlepszy transmiter FM

Arek Nowalski

Od małego interesuję się dźwiękiem wysokiej jakości oraz wybieram sprzęt audio z najwyższej półki. To moje hobby, które udało mi się połączyć z pracą zarobkową - pracuję w sklepie muzycznym. Aby jak najlepiej doradzić swoim klientom, sam muszę mieć wystarczającą wiedzę w tym temacie.

3 OPINII UŻYTKOWNIKÓW

  1. Jak głośniki do komputera to tylko Creative. Zestaw za 150 zł potrafi zrobić pogrom. Jak kogoś nie stać na nowe to można poszukać dobrych używanych ana allegro czy olx

  2. Ja kupiłem używane z Allegro, a potem się zastanawiałem jak podłączyć głośniki do komputera, bo nie było ani instrukcji, ani kabli. W końcu udało mi się wynaleźć jakieś kable jack i wszystko pięknie gra!

  3. ja jak nie wiedziałem jakie głośniki do komputera kupić, pojechałem do Saturna i coś wybrałem 😀 co ranking to inne głośniki, jednak warto najpierw odsłuchać sprzęt zanim się go kupi

ZOSTAW OPINIĘ

Please enter your comment!
Please enter your name here